58 382 users are already learning a foreign language on Edustation.

Register today and get a bonus of 10 coins.

If you want to know more about our website - click here

Not yet

OR

No account yet?
Edustation's blog > Jak uczyć się języka obcego samemu

Jak uczyć się języka obcego samemu

Added by Tomasz H. 2 December 2014 in category: English, French language, General tips, german

Poznaj siebie

Wiedza o sobie jako uczniu jest najważniejszym elementem skutecznego uczenia się języka obcego samemu. Kiedy uczysz się samemu, nikt nie będzie sprawdzał czy udało Ci się odrobić zadanie domowe, nie będziesz mieć żadnych wyznaczonych terminów, nikt Cię nie przypilnuje i nie sprawdzi obecności. Za efekty ponosisz odpowiedzialność tylko Ty. A teraz pomyśl: dlaczego uczysz się języka obcego? Jaki jest cel? Kiedy najlepiej Ci się uczy - rano czy wieczorem? Lubisz uczyć się w samotności czy może zatłoczonym miejscu? Uczysz się, żeby zdobyć pracę, podróżować czy poznawać ludzi? To są czynniki niezwykle istotne przy nauce języka, pomyśl o nich.

Wybierz źródło

Książki, nauczyciel, podcasty a może nauka online. Jest dużo sposobów na rozpoczęcie nauki języka obcego. Nie wybieraj jednak wszystkich. Jeśli będziesz mieć za dużo źródeł, nie będziesz korzystać z żadnego. Co zatem zrobić? Wybierz bezpłatny lub niedrogi sposób. Ucz się z nagrań wideo, czytaj teksty i słuchaj nagrań tekstu. To świetny sposób na start!

Zacznij teraz

Nigdy nie mów To zacznę od jutra, bo prawdopodbnie jutro powiesz: Ok, to zacznę od poniedziałku. W poniedziałek: Ahh, najlepiej będzie jak zacznę od początku kolejnego miesiąca. I w ten sposób nigdy nie zaczniesz... Nie odkładaj nauki. Jeśli masz 10 minut - zagospodaruj je! Przeczytaj tekst, posłuchaj czegoś krótkiego, zaznacz słowa, których nie znasz. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy w nauce języka. Potem będziesz mieć już tylko więcej radości i energii:)

Wyznacz małe cele

Ok, czytasz ten wpis na blogu, więc Twoim celem jest mówienie płynnie w języku obcym. Jest to jedank cel ogólny i duży, cel na długie miesiące, a przy takim celu trudno pozostać zmotywowanym. Wyznacz sobie mniejsze cele, np. nauczę się porozumiewać w restauracji czy będę umiał zarezerować pokój w hotelu. Ucz się takich tematów - krótszych i konrektnych. Jeśli zrealizujesz cel to wyznacz zaraz kolejny!

Ucz się codziennie

Raz w tygodniu przez 3 godziny. Czy taka nauka ma cel? Abolutnie nie, jest bezefektywna. Ucz się 10, 15 lub 20 min dziennie. Nauka każdego dnia, małymi kroczkami jest bardziej efektywna, pozostaniesz bardziej zmotywowanym i bardziej efektywnym.

Wybieraj orygnialne materiały

Wybieraj materiały, z których korzystają native speakerzy – radio, filmy, seriale, stronny internetowe czy magazyny. Takie materiały 'mieszaj' z materiałami, które pozwalają Ci się uczyć słówek i opanowywać podstawy gramatyki.

Powtarzaj słownictwo

Trochę czasu zajmuje powtarzanie słów zanim zostaną zapamiętane. Ale jeśli używasz interaktywnych metod - łatwiej zapamiętujesz. Wystarczy komputer, tablet lub smartfon i już w Twojej nauce dzieje się więcej, stajesz się zaangażowanym! Zwłaszcza jeśli uczysz się nowych słów ze zdjęć czy powtarzasz słownictwo robiąc interaktywne ćwiczenia. Działasz na zmysły i lepiej zapamiętujesz!

Mów w języku obcym

Uczysz się z nadzieją, że kiedyś pogadasz sobie w języku obcym. Ale nie myśl o 'kiedyś'. To nie ma sensu. Pamiętasz początek wpisu? Zacznij teraz! Nie czekaj! Znajdź partnera z którym możesz pogadać, umów się z native speakerem, nauczycielem lub grupą ludzi, która ćwiczy rozmawiając w języku obcym.

Ucz się tego co lubisz

Nie trać czasu na nudne materiały. Nie ma w tym żadnej przyjemności, jeśli uczysz się czegoś, co Cię nie interesuje. Co za tym idzie, Twoje efekty są mniejsze. Szukaj zawsze radości w nauce.

Rób przerwy!

Czujesz zmęczenie? Zrób przerwę:) Nie ucz się 'na zmęczonego', bo nie zobaczysz efektów i szybko się zniechęcisz.

Related tags:

Comments: (0)

No comments yet

You need to be logged in to comment
Mobile Analytics