58 382 users are already learning a foreign language on Edustation.

Register today and get a bonus of 10 coins.

If you want to know more about our website - click here

Not yet

OR

No account yet?
Edustation's blog > Jak znaleźć czas na naukę języka

Jak znaleźć czas na naukę języka

Added by Tomasz H. 10 March 2014 in category: English, French language, General tips, german

Jestem pewien, że często myślisz - nie mam czasu na naukę języka. Jest to błędne myślenie. Masz czas! Jest tylko jedna rzecz - zacznij go używać mądrze.

Myślisz: 'Jak? Przecież mój dzień jest pełen różnych czynności'. A co z czynnościami marnującymi czas albo lukami czasowymi, których niewykorzystujesz? Wykorzystaj je! Jak? Pędzę z pomocą.

Z początkiem tygodnia zacznij spisywać swoją dzienną aktywność. Przez cały tydzień. Jak już przygotujesz taką listę to usiądź i pomyśl co robisz źle, gdzie tracisz cenny czas, który możesz poświęcić na naukę języków. Krok po kroku, powoli, ale konsekwentnie zacznij zmieniać podejście do planu dnia.

Telewizja

Olądasz telewizję? Tracisz na nią czas? Albo po prostu ją lubisz? Ok, co możesz w tym aspekcie zmienić? Już Ci mówię - zacznij oglądać filmy z napisami. Oglądaj seriale w języku obcym. "Ok, a jeśli oglądam coś, co dostępne jest tylko w polskiej telewizji?". Świetnie! Wiesz ile trwają reklamy, na które tracisz czas? Bardzo często ok. 15 minut. To idealny moment, aby powtórzyć słówka czy zagadnienia gramatyczne lub sporządzić nową listę.

Bieganie

Biegasz? Świetnie. Ja też. Słucham muzyki lub audiobooków w języku obcym. Jeśli jeździsz na rowerze lub uprawiasz nordic walking też możesz to robić. Robisz wtedy 2 w 1;)

Nicnierobienie

Nie usuwaj nic ze swojej listy tygodniowych aktywności. Spójrz na listę i przedziały czasowe. Ile razy nic nie robisz? Niektóre przerwy są bezużyteczne. Zagospodaruj je na naukę języka!

Dojazdy

Ile czasu spędzasz na dojazdy do szkoły, pracy? Siedzisz w autobusie, tramwaju lub pociągu. Poświęć czas na czytanie czasopism lub książek w języku obcym.

Wiadomości

Jesteśmy zalewani informacjami ze świata. Codziennie śledzimy newsy, czytam artykuły w Internecie. A gdybyś zaczął czytać w języku obcym interesujące Cię wiadomości?

Posiłki

Rozpisz posiłki na następny tydzień i sporządź listę zakupów. Unikniesz czasu na wychodzenie po brakujące produkty i spędzisz mniej czasu w sklepie robiąc zakupy z kartką w ręku.

Strony www

Siadasz do nauki online. Skorzsytaj z aplikacji, którymi zablokujesz na ten czas dostęp do innych stron i skoncentruj się na nauce.

E-mail

Sprawdzaj wiadomości góra 4 razy dziennie, o określonych porach. Nie marnuj czasu i nie rób przerw na szybką odpowiedź na każdego maila, co wybija Cię z rytmu pracy.

Social media

Obserwuj znane osoby, które mówią w języku obcym, którego się uczysz oraz śledź strony związane z nauką języków.  Będziesz czytać więcej postów w języku obcym zamiast tracić czas na oglądanie memów.

 

I pamiętaj. Zacznij powoli, metodą małych kroczków, organizuj sobie dzień, tydzień. Planuj do przodu, krok po kroku. W długiej perspektywie przyniesie Ci to spore oszczędności czasu. Jeśli na każdą czynność uda Ci się oszczędzić 3 minuty, a czynności masz np. 12, to zyskasz aż 36 minut. 36 minut nauki dziennie! To naprawdę dużo. Jeśli wdrożysz tę metodę to po 30 dniach zauważysz, że dzienna nauka języka stanie się czymś normalnym, po prostu nawykiem, a Ty przestaniesz narzekać na brak czasu na naukę.

Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz ;-)

Comments: (0)

No comments yet

You need to be logged in to comment
Mobile Analytics