58 320 users are already learning a foreign language on Edustation.

Register today and get a bonus of 10 coins.

If you want to know more about our website - click here

Not yet

OR

No account yet?
Edustation's blog > Language Hacker Tips - Piotr Rubik

Language Hacker Tips - Piotr Rubik

Added by Tomasz H. 1 April 2014 in category: English, French language, General tips, german, Learning tips

W serii Language Hacker Tips gościmy Piotra Rubika, polskiego wiolonczelistę, kompozytora muzyki pop, filmowej i teatralnej, producenta muzycznego. Jako wiolonczelista współpracował ze światowymi orkiestrami, a jako producent muzyczny zrealizował ponad 30 albumów. Utwory Piotra Rubika promowały między innymi takie polskie produkcje filmowe jak "Quo vadis" czy "Zemsta". Jest również twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych m.in. dla "Wiadomości" czy "Tomasz Lis na żywo". Największą popularność zyskał dzięki wielkim formom wokalno-instrumentalnym "Tu es Petrus" i "Psałterz wrześniowy". To także laureat wielu nagród, m.in. Super Jedynki, Top Trendy, Wiktora, Tele Kamery oraz Teraz Polska. informacje o Piotrze Rubiku znajdziecie na Oficjalnej Stronie oraz Facebooku.

Ile zna Pan języków na poziomie komunikatywnym?

Angielski, rosyjski, hiszpański, niemiecki, włoski, japoński. Niestety ostatnio, ze względu na brak czasu nie mogę doskonalić swoich umiejętności w takim stopniu w jakim bym chciał. Dlatego ze względów zawodowych używam głównie angielskiego. Gdybym musiał swobodnie zacząć się porozumiewać w tych innych językach potrzebowałbym mniej więcej dwóch tygodni na "rozruch".

Ile najdłużej i najkrócej zajęło oswojenie się z językiem obcym i jakim? Jak Pan myśli, dlaczego?

Najdłużej zajęło mi porządne nauczenie się angielskiego. Może dlatego, że był to pierwszy język obcy jakiego zacząłem się uczyć. Potem już szło łatwiej. Najszybciej opanowałem hiszpański. Może ze względu na prostą wymowę i zbliżoną do polskiej gramatykę.

Czy było coś, co sprawiało największą przyjemność w nauce języka?

Nauka języków obcych zawsze sprawiała mi przyjemność. To jedno z moich hobby. Zawsze największą satysfakcję sprawiał mi moment gdy czułem, że mogę moje umiejętności wykorzystać w praktyce, podczas podróży, czytając książki, grając w gry lub oglądając filmy.

Co było największą barierą?

Obawa przed rozmową z native-speakerami w ich ojczystym języku. Bardzo często jest tak, że uczymy się jakiegoś języka, a potem nagle "zderzamy" się z prawdziwym, potocznym językiem oglądając film czy próbując porozumiewać się za granicą. W filmie czy na ulicy ludzie mówią bardzo szybko, zupełnie inaczej niż w naszym podręczniku i to jest chyba najtrudniejszy moment, który trzeba przejść. Jeżeli złapiemy już tę specyficzną melodię i rytm, osłuchamy się z nimi wtedy przeskakujemy na wyższy poziom, nauka idzie jak z płatka. Zawsze najlepszą metodą na naukę jest pobyt w innym kraju, gdy jesteśmy zmuszeni do używania danego języka, gdy nikt inny nie mówi po polsku.

Jak pokonać siebie? Bo to jest przecież największy „hamulec" procesu poznawania języka.

Nie bać się! Obcokrajowcy generalnie doceniają to, że próbujemy mówić w ich języku. Dlatego absolutnie nie ma co obawiać się śmieszności. Nie myślmy o tym. Ważne, aby się porozumieć, a po pewnym czasie przyjdzie płynność.

Czy jest skuteczny sposób na "leniucha"? Czyli co zrobić, kiedy chcę się uczyć, a nie jestem systematyczny.

Każdy ma na to pewnie własną metodę. Jeśli chodzi o mnie to jestem bardzo systematycznym człowiekiem. Jak każdemu jednak zdarzają mi się momenty gdy nic mi się nie chce. Często pomaga odłożenie nauki na dzień, dwa abyśmy zatęsknili za naszą pasją. Ale gdy trzeba, a nam się nie chce to wtedy proponuję znaleźć w nauce element zabawy. Obejrzyjmy jakiś film, zagrajmy w grę. Odejdźmy na trochę od podręcznika i sięgnijmy po rozrywkę, po coś co nas interesuje. Teraz jest z tym o wiele prościej niż kiedyś głównie dzięki internetowi.

Czy zdarzały się zabawne sytuacje związane z nie dogadaniem się w języku obcym?

Nie pamiętam już, raczej nie. A może w tych stresujących sytuacjach byłem tak zdenerwowany, że nic nie wydawało mi się zabawne? ;)

Co zmieniło się w Pana życiu dzięki znajomości języka obcego?

Nauka języków daje wolność, pewność siebie, możliwość nowych kontaktów, nowych perspektyw zawodowych. Możemy czuć się obywatelami świata.

 

Zapraszamy osoby, które 'zhakowały' język obcy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w cyklu Language Hacker Tips! Chcemy rozmawiać i przedstawiać czytelnikom bloga cenne porady  na temat nauki języków obcych.

Spodobała Ci się rozmowa z Piotrem Rubikiem? Podziel się ze znajomymi na Facebooku, Twitterze lub Google+.

Zdjęcie: Sławek Wikimedia Commons

Comments: (2)

julia Cieślak - April 2, 2014, 11:38 a.m.

Następnym razem taki wywiad proszę napisać po angielsku od razu z pożytkiem dla uczących się:)

Dmitrij ZATUCHIN - April 2, 2014, 8:49 p.m.

Dziękuję, Julio, za komentarz. Pomyślimy nad tłumaczeniem!

You need to be logged in to comment
Mobile Analytics